2026.06.11
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.03.24
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.02.13
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.01.23
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.12.09
Tájékoztató az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 59. közgyűlésén a tagállamok elfogadták azokat a kulcsfontosságú határozatokat, amelyek az elkövetkezendő években tovább erősíthetik a NAÜ nukleáris tudomány és technológia, nukleáris biztonság és védettség, valamint biztosítékok terén végzett tevékenységét.
Az Országos Atomenergia Hivatal
részéről a magyar delegáció tagja volt többek közt Fichtinger Gyula főigazgató,
az OAH két főigazgató-helyettese, Hullán Szabolcs és Horváth Kristóf.
A delegációt Aradszki András, az NFM energiaügyért felelős államtitkára
vezette.
Yukiya Amano főigazgató a közgyűlésen
elhangzott nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy a Nemzetközi Atomenergia
Ügynökség a tudomány és technológia fejlesztése által továbbra is nagymértékben
hozzájárulhat a világ lakosságának jólétéhez, s ezáltal a Millenniumi
Fejlesztési Célok teljesítéséhez.
A főigazgató kiemelte, hogy az ügynökség az elmúlt évben is közreműködött
a válsághelyzetek kezelésében a nepáli földrengést követően és a nyugat-afrikai
ebola-járvány során is. Emellett felhívta a figyelmet a 2011. március 11-i
Fukushima Daiichi atomerőműben bekövetkezett baleset okairól és következményeiről
készített jelentésére, amely véleménye szerint jó alapot ad a nukleáris
biztonság globális növeléséhez. Amano kiemelte a nemzetközi szervezet szerepét
a Cselekvési Terv (Action Plan on Nuclear Safety) végrehajtását követő,
érzékelhető biztonságnövekedésben. A biztosítéki ellenőrzések kapcsán
a főigazgató külön szólt arról, hogy a NAÜ Kormányzótanácsától megkapta
a felhatalmazást, hogy Irán nukleáris területen vállalt kötelezettségei
teljesítését az átfogó nukleáris megállapodás (Joint Comprehensive Plan
of Action - JCPOA) alapján figyelemmel kísérje.
A közgyűlésen a tagállamok döntöttek
új országok felvételéről, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 2016-2017.
évi költségvetéséről, a nukleáris tudomány, technológia és alkalmazások
terén végzett tevékenység erősítéséről, a nukleáris védettségről és
a NAÜ biztosítéki tevékenysége hatékonyságának növeléséről szóló jelentések
elfogadásáról.
Az Országos Atomenergia Hivatal
képviselői a közgyűlés idején szakértői megbeszéléseket is folytattak
Finnország, Törökország, az Oroszországi Föderáció, Ukrajna, Horvátország,
a Belarusz Köztársaság, az Egyesült Államok, Irán, Szlovákia, Szlovénia
és Csehország társhatóságaival. A hatóságok képviselői tájékoztatták egymást
a közelmúlt eseményeiről, az új atomerőművi blokkok kapcsán felmerülő
hatósági feladatokról, a szervezeti változásokról, az üzemidő-hosszabbítás
tapasztalatairól. Emellett azonosították azokat a területeket, ahol a jövőben
szorosabb együttműködésre lehet szükség hatósági szinten.
Az OAH képviselői részt vettek a közgyűléshez kapcsolódóan megrendezett tudományos tanácskozásokon is, valamint a nukleáris biztonságért felelős hatóságok vezetőinek szokásos ülésén, amelyen Horváth Kristóf főigazgató-helyettes a radioaktív anyagok fizikai védelmének hazai tapasztalatairól tartott előadást.