2026.06.11
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.03.24
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.02.13
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.01.23
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.12.09
Tájékoztató az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
Június 1-én és 2-án Tokióban került sor arra a konferenciára, amelyet a nukleáris terrorizmus elleni nemzetközi együttműködés (GICNT Global Initiative Combating Nuclear Terrorism) keretében tartottak olyan világhatalmak részvételével, mint az Amerikai Egyesült Államok, Oroszország és Kína. A GICNT tagjai között nyolcvannyolc ország és öt nemzetközi szervezet található, a kezdeményezés legfőbb célja, hogy globális szinten erősítsék mindazon képességeket, amellyel megelőzhető és felismerhető a nukleáris terrorizmus, illetve amelyekkel hatékony válaszokat lehet adni a nukleáris terrorizmus veszélyére.
A tagállamok a tokiói plenáris ülésen értékelték a legutóbbi, 2015-ben, Helsinkiben tartott plenáris ülésen meghatározott munkaprogram végrehajtását és elfogadták a következő két évre szóló feladattervet. Az ülésen a 2015-2017 közötti időszak beszámolói után a szervezet irányító testülete új elnökének megválasztására került sor, amely Finnország lett, illetve a szervezet munkacsoportjainak vezetésére is új elnököket kértek fel. Magyarország 2007-es csatlakozása óta aktívan részt vesz a GICNT munkájában. Eddig két alkalommal adtunk helyszínt GICNT-rendezvénynek: 2010-ben a Gyakorlattervező Csoport tartott ülést Budapesten, majd 2014-ben Csodaszarvas (Mystic Deer) elnevezéssel a Nukleáris Törvényszéki Munkacsoport tartott nálunk workshop-ot, melyet hazai részről a Magyar Tudományos Akadémia Energiakutató Központja koordinált. Az ülésen hazánk képviseletében Vincze Árpád, az OAH főosztályvezetője beszámolt a kezdeményezéssel kapcsolatos kedvező hazai tapasztalatokról és bejelentette, hogy az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának (USA Department Of Energy) együttműködésével Magyarország 2018 első félévében egy újabb ülést kíván rendezni, melynek fő témája a sugárforrások jogtalan eltulajdonítása elleni megelőző intézkedések, és egy esetleges cselekmény elhárítására alkalmazott nemzetközi és hazai tapasztalatok megosztása lesz. A GICNT amerikai-orosz társelnökei, eddigi aktivitásunk és a korábbi sikeres magyarországi rendezvények pozitív tapasztalatai alapján a bejelentést pozitívan fogadták.