2026.06.11
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.03.24
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.02.13
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.01.23
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.12.09
Tájékoztató az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség keretében létrejött Nukleáris Biztonsági Egyezmény harmadik felülvizsgálati értekezlete április 11-én, hétfőn kezdődött meg Bécsben. Az 1994. szeptember 20-án létrejött és 1996 óta hatályban lévő – Magyarországon az 1997. évi I. törvényben kihirdetett – egyezmény részes államai kötelezettséget vállaltak a nukleáris biztonság nemzetközileg elfogadott szintjének fenntartására és arra, hogy erről háromévenként Nemzeti Jelentést készítenek, amelyet felülvizsgálati értekezlet vitat meg.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség keretében létrejött Nukleáris Biztonsági Egyezmény harmadik felülvizsgálati értekezlete április 11-én, hétfőn kezdődött meg Bécsben. Az 1994. szeptember 20-án létrejött és 1996 óta hatályban lévő – Magyarországon az 1997. évi I. törvényben kihirdetett – egyezmény részes államai kötelezettséget vállaltak a nukleáris biztonság nemzetközileg elfogadott szintjének fenntartására és arra, hogy erről háromévenként Nemzeti Jelentést készítenek, amelyet felülvizsgálati értekezlet vitat meg. A magyar nemzeti jelentést a Kormány jóváhagyásával az OAH főigazgatója továbbította a felülvizsgálati értekezlet titkársági feladatait ellátó Nemzetközi Atomenergia Ügynökséghez. A magyar jelentés az OAH honlapján hozzáférhető (www.haea.gov.hu). Az április 11-én kezdődött felülvizsgálati értekezlet választott elnöke Linda Keen, a kanadai nukleáris biztonsági hatóság elnöke. Érdemes megjegyezni, hogy 56. országként India ebben a hónapban ratifikálta az egyezményt. A felülvizsgálati értekezlet hat ország-csoportban zajlik. Ezeken az adott országok nemzeti jelentéseit vitatják meg. Magyarország Finnországgal, Indonéziával, Írországgal, Kanadával, a Koreai Köztársasággal Olaszországgal, Sri Lankával és Törökországgal együtt került a hatodik csoportba. A felülvizsgálati értekezleten dr. Rónaky József, az OAH főigazgatója vezetésével magyar kormányküldöttség vesz részt. A magyar jelentéshez az egyezmény 15 részes országától 131 kérdés érkezett. A magyar nemzeti jelentés bemutatására és a felmerült kérdések megválaszolására április 12-án került sor. A jelentést az OAH főigazgatója ismertette, további kiegészítéseket adott, Kovács József, a Paksi Atomerőmű Rt. vezérigazgatója és dr. Lux Iván, az OAH főigazgató-helyettese, a Nukleáris Biztonsági Igazgatóság vezetője. Az elhangzott előadások és a kérdésekre adott válaszok alapján a felülvizsgálati értekezlet példamutatóan jónak, nyíltnak és őszintének ítélte a magyar beszámolót. Az értekezlet zárónapján hagyják majd jóvá az összefoglaló jelentést, amely rövid áttekintést ad a nukleáris biztonság jelenlegi helyzetéről. A Bécsben folyó felülvizsgálati értekezlet első napján, április 11-én a magyar Országgyűlés nagy többséggel elfogadta az OAH főigazgatója által benyújtott beszámolót az atomenergia 2003. évi hazai alkalmazásának biztonságáról. A képviselők ezen a napon elfogadták a 2001. és 2002. évi beszámolót is. Budapest, 2005. április 13. Dr. Koblinger László