2026.06.11
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.03.24
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.02.13
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.01.23
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.12.09
Tájékoztató az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
Magyar idő szerint 2011. április 11-én 22:38-kor tűz ütött ki az egyik elektromos elosztóban a Fukushima Daiichi atomerőműben. A tüzet a helyi tűzoltóság korai fázisban elfojtotta, így a tűz füstképződéssel nem járt. A reaktor épületen kívül bekövetkezett tűz hűtés-kimaradást, vagy radioaktívanyag-kibocsátást nem okozott. Megkezdték a Fukushima Daiichi Atomerőmű 2. blokkján a turbinacsarnokban összegyűlt radioaktív víz beszivattyúzását a turbinák fáradt gőzét vízzé alakító kondenzátorba. A beavatkozás hatására 4 cm-rel csökkent a víz szintje a turbinacsarnokban. A TEPCO szakemberei szerint legalább 40 órába telik, míg az összes nagyaktivitású vizet eltávolítják a padozatról. A környezeti katasztrófa időpontjában karbantartáson levő 4. blokk pihentető medencéjébe további 200 m3 vizet sikerült szerdán bejuttatni. Mintát is vettek a medence vizéből. E szerint a vízminta dózisteljesítménye 84 mSv/h, hőmérséklete 90 oC volt. Mindkét érték magasabb a normál üzemi értéknél. A mintát tovább vizsgálják azért, hogy kimutassák a vízben található radioaktív izotópok mennyiségét és minőségét. Ennek alapján megbecsülhető a fűtőelemek degradációja. Az 1. blokk reaktort védő épületébe (konténment) nitrogéngázt juttattak azért, hogy csökkentsék a hidrogénrobbanás kockázatát. A nyomás a konténmentben emelkedett a bejuttatott nitrogéngáz hatására. A 2. és 3. blokkon a konténment és a reaktor hűtőkör nyomása atmoszférikus. A Japán kormány bejelentette, hogy az atomerőmű 20 km-es körzetén kívüli területre bevezetik a „kimenekítésre előkészített zóna” és a „kimenekítésre tervezett zóna” fogalmakat a helyi lakosság védelmében. A „kimenekítésre tervezett zóna” az a terület, amelyen belül az elkövetkező évben 20 mSv felett lehet a dózisteljesítmény. A japán kormány – konzultálva a helyi önkormányzattal – a jövő hónapra tervezi az evakuálás megkezdését a meghatározott településeken. A „kimenekítésre előkészített zóna” az atomerőmű körül a 20-tól 30 km-ig húzódó gyűrűben helyezkedik el, ahol elrendelték az elzárkózást, és kívül esik a „kimenekítésre tervezett zónán”. A „kimenekítésre előkészített zónában” a helyi lakosságot felkészítik a kimenekítésre egy esetlegesen bekövetkező veszélyhelyzet esetén, és az önkéntes elköltözés ajánlott ezen a zónán belül. Továbbá gyerekek, várandós anyák és ellátásra szorulók nem léphetnek be erre a területre, ezért az óvodákat és az iskolákat be is zárják.