2026.06.11
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.03.24
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.02.13
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2026.01.23
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.12.09
Tájékoztató az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
Az 1996-ban hatályba lépett Nukleáris Biztonsági Egyezmény részes országai kötelezettséget vállaltak a nukleáris biztonság nemzetközileg elfogadott szintjének fenntartására, illetve növelésére és arra, hogy erről háromévenként Nemzeti Jelentést készítenek. Az Egyezmény részesei a nemzeti jelentéseket Felülvizsgálati Konferencián vitatják meg. 2011-ben immár az 5. felülvizsgálati konferencia kerül megrendezésre, ennek előkészítése érdekében szeptember 29-30. között Bécsben szervezési értekezletet tartottak, ezt megelőzően szeptember 28-án pedig a 4. Felülvizsgálati Konferencián felmerült kérdések megvitatására rendkívüli ülésnapra került sor. A Nukleáris Biztonsági Egyezmény 65 részes államából 46 volt jelen, Magyarországot az OAH két munkatársa képviselte mindkét eseményen.
Dr. Rónaky József az OAH főigazgatója, és Holló Előd a NUBIKI Nukleáris Biztonsági Kutatóintézet Kft. igazgatója, 2009. október 9-én írta alá a két szervezet közötti TSO Partneri együttműködési megállapodást. Az aláíráshoz kapcsolódó szakmai összejövetelen az aláírókon kívül a NUBIKI részéről Bareith Attila és Téchy Zsolt, az OAH részéről Dr. Lux Iván, Macsuga Géza, Petőfi-Tóth Katalin, Sándor Annamária és Berki Tamás vettek részt. A NUBIKI a Villamosenergiaipari Kutatóintézet Zrt. Atomerőművi Divíziójának (VEIKI AED) utódszervezete, dolgozói döntő többségében megegyeznek a VEIKI AED korábbi munkatársaival. Az OAH korábban a VEIKI AED-vel is eredményes TSO-partneri kapcsolatban volt, indokolt tehát az együttműködést az újjászervezett céggel is folytatni. A megállapodás aláírását megelőzően Holló Előd bemutatta a NUBIKI megalakulásának körülményeit, a cég szervezeti felépítését, tevékenységét és céljait, valamint körbevezette az OAH munkatársait új telephelyükön. A megbeszélést a résztvevők munkaebéddel zárták.
Az Energetikai Szakkollégium 2009. szeptember 30-án vitafórumot rendezett a magyarországi erőmű-építési lehetőségekről. A vitafórum előadói a szén és földgáztüzelésű erőművek építésének előnyeiről és hátrányairól, az atomenergia szerepéről és a megújuló energiaforrások erőművi felhasználásának kihívásairól beszéltek. A vitában Lux Iván, az OAH főigazgató-helyettese "Az atomenergia szerepe és jövője Magyarországon" címmel tartott előadást.
Az Országos Atomenergia Hivatal szeptember 19-én – csatlakozva a Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozathoz – nyílt napot tartott. A szombat délután 14 órakor kezdődött, s 15 és 16 órakor megismételt tájékoztatáson a résztvevőket Rónaky József főigazgató köszöntötte, majd Lux Iván, főigazgató-helyettes, illetve Lehota Mihály főosztályvezető-helyettes vetített-képes előadáson mutatta be az atomenergia biztonságos alkalmazását és az OAH tevékenységét. Horváth Kristóf főosztályvezető „Nukleáris anyagok szállításának biztonsága és védettsége” című előadása után Macsuga Géza főosztályvezető a nukleáris balesetek elhárításáról beszélt. A látogatás az OAH épületének alagsorában elhelyezett nukleárisbaleset-elhárítási központ (CERTA) megtekintésével folytatódott, ahol Petőfi Gábor főosztályvezető-helyettes, valamint Tóth Katalin osztályvezető és Nyisztor Dániel egy nukleáris baleset szimulációján keresztül mutatták be a központ működését veszélyhelyzetben. A látogatók nagy érdeklődéssel fogadták a bemutatót, s számos kérdést tettek fel az OAH munkatársainak. Sokan nézték meg az épület előcsarnokában elhelyezett poszter kiállítást is, amely az OAH sokrétű tevékenységét mutatja be. A posztereknél Beszédes Tamás, Stefánka Zsolt és Vajda Katona Tünde segítette a tájékoztatást. Az OAH kezelésében lévő Központi Nukleáris Pénzügyi Alap finanszírozásában folyó, a radioaktív hulladékok elhelyezésével kapcsolatos tevékenységet az első emeleten elhelyezett kiállításonl Czoch Árpádné, Nagy Zsuzsa és Molnár Balázs mutatta be a látogatóknak. A kivetítőn a látogatók tájékoztató filmeket nézhettek meg a radioaktív hulladékok kezeléséről. Az elhangzott előadások: Az atomenergia bztonságos alkalmazása és az OAH tevékenysége - Lux Iván főigazgató-helyettes Nukleáris anyagok szállításának biztonsága és védettsége - Horváth Kristóf főosztályvezető Nukleáris balesetek elhárítása - Macsuga Géza főosztályvezető CERTA látogatás
A Budapest Kutató Reaktor a jövőben fokozatosan áttér a nukleáris fegyverek előállításának szempontjából kisebb kockázattal járó kisdúsítású uránt tartalmazó fűtőelemek használatára. Szeptember elején be is érkezett az első ilyen típusú üzemanyag szállítmány Magyarországra. A kutatóreaktorokat világszerte sokféle célra használják, így pl. orvosi és ipari izotópgyártáshoz szükséges neutron fluxus forrásaként vagy fizikai alapkutatásokhoz neutron forrásként. Az 50-es és 60-as években számos olyan reaktor épült, amely nagydúsítású üzemanyaggal működött. Jelenleg 56 országban 280 kutatóreaktor működik, amelyből 115 még mindig nagydúsítású uránt tartalmazó fűtőelemet használ. A nagydúsítású urán azonban alkalmas lehet nukleáris fegyverek előállítására is.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) 2009. évi 53. közgyűlését 2009. szeptember 14-18. között tartja Bécsben. A közgyűlésen az Országos Atomenergia Hivatal és a Külügyminisztérium munkatársaiból álló magyar kormánydelegáció vett részt Hónig Péter közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter vezetésével. A NAÜ honlapján is olvasható felszólalásában a NAÜ rendes éves közgyűlésén a miniszter beszámolt az Országgyűlés áprilisi határozatáról, amely hozzájárulást ad új atomerőművi blokk vagy blokkok telepítésének előkészítéséhez a paksi atomerőmű telephelyén, beszélt az atomerőmű teljesítményének növeléséről és az üzemidő hosszabbítás programjának elfogadásáról is. Tájékoztatta továbbá a nemzetközi szervezetet az atomenergia hasznosításával összefüggő, más magyarországi történésekről, a hazai nukleáris létesítményekkel kapcsolatos fejleményekről, így többek között arról is, hogy a Budapesti Kutatóreaktor elhasznált fűtőelemeit tavaly sikeresen visszaszállították Oroszországba.
A Budapesti Műszaki Egyetem Oktatóreaktorában 2009. szeptember 9-én tartották meg a Balesetelhárítási Szervezet (BESZ) kétévente esedékes gyakorlatát, amin a felkészültség hatósági ellenőrzése céljából részt vettek az OAH Nukleárisbaleset-elhárítási Osztály munkatársai is. A gyakorlatot számos megfigyelő, köztük az egyetem rendészeti és munkavédelmi, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a kerületi polgári védelmi szervezet és a Fővárosi Tűzoltóság szakemberei, valamint a BME-TTK dékánja is figyelemmel kísérte. A gyakorlaton szimulált esemény a reaktor hűtőrendszeren bekövetkezett törés miatt kialakult vízvesztés volt. A nukleáris veszélyhelyzet kezelésére megalakuló BESZ feladata volt a műszaki elhárítás, a dolgozók és a hallgatók kimenekítése, a lehetséges környezeti hatások felmérése és enyhítése. A gyakorlat során a BESZ riasztotta és jelentések keretében tájékoztatta a veszélyhelyzeti felkészülésben érintett szervezeteket, valamint összeállította a lakosság tájékoztatására szolgáló információs anyagokat. A gyakorlat során gyűjtött tapasztalatokat az Oktatóreaktor munkatársai értékelésben összegzik, amelyet felhasználnak a baleset-elhárítási felkészülés fejlesztése során.
A Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége 2009. július 10-én "Hazánk atomenergia fejlesztésének kérdései, különös tekintettel a Paksi Atomerőmű tervezett bővítésére, a Magyar Országgyűlés határozata alapján" címmel konferenciát rendezett a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban. A konferencián dr. Rónaky József, az OAH főigazgatója "Az atomerőmű bővítése a nukleáris biztonsági hatóság szemszögéből" címmel tartott előadást.
Válogatás a NucNet híeiből
Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) szeptember 19-én a Kulturális Örökség Napjaihoz csatlakozva nyílt napot tart, amelyen vetítettképes előadáson mutatjuk be az OAH tevékenységét. Az OAH alapvető feladata a nukleáris létesítmények, a radioaktív és nukleáris anyagok biztonságával kapcsolatos államigazgatási és hatósági felügyelet. Az OAH székhelyén található a magyarországi nukleárisbaleset-elhárítás egyik korszerűen felszerelt központja, a CERTA, amelyben nukleáris, vagy radiológiai veszélyhelyzetekben, illetve gyakorlatok idején az OAH Balesetelhárítási Szervezete (BESZ) működik. Nukleáris veszélyhelyzet esetén a CERTA-ban történik a nukleáris létesítmény helyzetének értékelése, a környezeti radiológiai helyzet és a várható következmények előrejelzése, illetve a BESZ javaslatot tesz a döntéshozó szervek számára a lakosság védelmét célzó intézkedésekre. A CERTA központban rendelkezésre álló informatikai rendszer segíti e feladat elvégzését. A CERTA csak a Kulturális Örökség Napjai alkalmából tartott nyílt napon látogatható. Poszterkiállításon mutatjuk be a radioaktívhulladék kezelésével kapcsolatos tevékenységet. A látogatás szeptember 19-én, szombaton óránként (14, 15 és 16 órakor) induló csoportokban történik, s az előadások után a csoportok a CERTA-ban egy szimulált balesetet követve ismerkedhetnek meg a központ tevékenységével. A látogatás teljes időtartama kb. 1,5 óra. Mindenkit szeretettel várunk. Cím: 1036 Budapest, Fényes A. u. 4.
A Tolna Megyei Önkormányzat Közgyűlése a 2009. szeptember elsején tartott megyenap alkalmából dr. Rónaky Józsefnek, az OAH főigazgatójának az atomenergia biztonságos alkalmazása terén kifejtett több évtizedes tevékenysége, a nukleáris biztonsági hatóság függetlenségének megteremtésében vállalt kezdeményező szerepe, hazai és nemzetközi szakmai-tudományos testületekben végzett lelkiismeretes munkája elismeréséül - a munkásságával Tolna megyéhez is kötődő, országos hírű múlt századi mérnöktudósról elnevezett - Beszédes József-díj megyei kitüntetést adományozta.